Sajtó

A Kúria elnökének beszámolója az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága előtt: ’A Kúria jelenleg a legleterheltebb magyar bíróság’

A szakbizottság, a Kúria által a jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében elvégzett 2020. évi tevékenységéről elkészített országgyűlési beszámolóját vitatta meg. Dr. Varga Zs. András elnök úr a meghallgatás elején jelezte, hogy sajátos helyzetben tesz eleget kúriai elnöki kötelezettségének, mert a 2020 -as évről készített beszámoló még Dr. Darák Péter elnök úr munkáját foglalja össze.

A Kúria elnökének közleménye

A Kúria elnöke ismételten emlékeztet arra, hogy a bírói tekintély tiszteletben tartása az alkotmányos működés, a jogállam csorbítást nem tűrő alapértéke. A bíróságok döntésének tiszteletben tartása nemcsak a pernyertes, hanem a pervesztes felet is kötelezi. A bírói döntés természetesen vitatható. Ha rendelkezésre állnak jogorvoslati eszközök a vélt hiba orvoslására, azok igénybe vehetők. Ennek keretében minden tárgyilagos ellenvélemény kifejthető.

Folytatódik a jogi-szakmai együttműködés az Institut für Ostrecht és a Kúria között

A müncheni Institut für Ostrecht (Kelet-Európai Jogi Intézet) vezetője – Prof. Dr. Dr. h.c. (Pécs) Herbert Küpper professzor úr - a mai napon a Kúriára látogatott.

A látogatás célja a Kúria és az Institut für Ostrecht között hosszabb ideje fennálló kapcsolatról való egyeztetés és a további együttműködés kereteinek kialakítása volt.

Prof. Dr. Varga Zs. András elnök úr a Kúria alkotmányos meghatározottságából eredő jogegységesítő feladata megvalósításának – várakozáson felüli - eredményeiről, valamint a Kúria tudományos tevékenységéről beszélt.