Sajtó

A bírói függetlenség intézményi garanciái – A Kúria Werbőczy Intézete részkutatási projektjének első eredményei

A Kúria kiemelt figyelmet fordít a bírói függetlenség és az igazságszolgáltatás függetlensége elemeinek, tradícióinak, illetve kihívásainak feltárására, ezért 2022. áprilisában önálló kutatást indított ebben a tárgykörben a Kúria Werbőczy Kutatóintézetének közreműködésével.

A román Alkotmánybíróság elnöke a Kúrián

Udvariassági látogatáson fogadta dr. Marian Enache urat, a román Alkotmánybíróság elnökét dr. Varga Zs. András, a Kúria elnöke október 19-én. A román delegáció tagjai közt dr. Gheorghe Stan alkotmánybíró mellett magyar ajkú résztvevők is voltak: dr. Varga Attila alkotmánybíró és dr. Benke Károly alkotmánybírósági tanácsadó. A Kúria részéről dr. Csák Zsolt, a Büntető Kollégium vezetője, dr. Orosz Árpád, a Polgári Kollégium vezetője és dr. Höltzl Lipót, a Nemzetközi Főosztály vezetője volt jelen a konzultáción.

Az Igazságszolgáltatási Tanácsok Európai Hálózata (ENCJ) delegációjának látogatása a Kúrián

2022. október 18-án az Igazságszolgáltatási Tanácsok Európai Hálózatának (ENCJ) küldöttsége tett látogatást a Kúrián.

A delegációt Filippo Donati úr, az ENCJ jelenlegi elnöke vezette, és jelen volt Dalia Vasariene asszony, az ENCJ ez év végén hivatalba lépő megválasztott új elnöke is.

Dr. Varga Zs. András, a Kúria elnökének felszólalása az OBT és az ENCJ találkozóján

Ma az Országos Bírói Tanács ünnepi ülésén veszünk részt. Az esemény ünnepinek tekinthető, hiszen a magyar bírói kar találkozik az Igazságügyi Tanácsok Európai Hálózatának delegációjával. De azért is lehetne ünnep ez az esemény, mert jubileumi őszt élünk. Magyarországon az első Bírói Tanácsot éppen 25 évvel ezelőtt választották meg. Furcsának tűnhet, hogy a mai napon én vagyok az első, aki megemlíti ezt az évfordulót. Ahogyan azt Magyarországon nevezzük: az ezüst évfordulót. Ennek talán az az oka, hogy alkalmam volt részt venni a Tanács tevékenységében.

Az Európai Unió Legfelsőbb Bírósági Elnökei Hálózatának brnói kollokviumán vett részt a Kúria elnöke

2022. október 13-15. között Brnóban került sor az Európai Unió Legfelsőbb Bírósági Elnökei Hálózatának soron következő kollokviumára, amelyen Dr. Petr Angyalossy, a Cseh Köztársaság Legfelsőbb Bírósága elnökének meghívására dr. Varga Zs. András, a Kúria elnöke és dr. Gyarmathy Judit, a Kúria főtitkára is részt vett.

A Hálózat szakmai kollokviumának keretében egyben a Hálózat rendkívüli közgyűlését is összehívták.