Tájékoztató a Kúria Kfv.VII.37.467/2023/10. számú „Déli körvasút” környezetvédelmi ügyében hozott határozat jogszerűségének vizsgálata tárgyában hozott döntésről

Dátum

A Kúria a Fővárosi Törvényszéknek az alperes Pest Vármegyei Kormányhivatal környezetvédelmi ügyben hozott engedélyező határozatát megsemmisítő, 109.K.704.523/2022/41. számú ítéletét hatályában fenntartotta.

A Kúria a korábbi határozataiban kifejtettekkel egyezően rámutatott, hogy az a körülmény, hogy az alapítéletben szereplő iránymutatás tartalma és jogszerűsége az új eljárásban hozott döntés elleni közigazgatási pernek nem tárgya, azt is jelenti, hogy a bíróság sem vizsgálhatja annak tartalmát és jogszerűségét, csupán azt, hogy az abban foglaltakat az alperes a megismételt eljárásban teljesítette-e. Ha a bíróság azt állapítja meg, hogy az alperes az iránymutatásban foglaltakat csak részben teljesítette és erre figyelemmel a megismételt eljárásban hozott határozatot megsemmisíti, csupán a teljeskörű teljesítéshez szükséges iránymutatást adhat, a per tárgyát nem képező iránymutatástól nem térhet el. Az ítélet anyagi jogereje kizárja, hogy a bíróság az alapítélet megismételt eljárásra vonatkozó iránymutatását a megismételt eljárás során hozott döntés elleni felülvizsgálat során megváltoztassa. Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásra adott iránymutatásában az alapítéletben foglaltaktól eltérő, további követelményeket nem írhat elő az alperesnek.

Az elsőfokú bíróság, az alperes határozatával összefüggésben semmisségi okot észlelt, ezért a vizsgálódásnak ezen a szintjén megállhatott, és a nem vitatott megállapítása szerint további szakértői bizonyítást igénylő kérdésekkel már nem kellett foglalkoznia.

A felülvizsgálati kérelem további érvelésével kapcsolatban megállapítható volt, hogy az elsőfokú bíróság az alternatív nyomvonalak kapcsán az alperes határozata alapítéletben foglaltaknak való megfelelését vizsgálta, amiről a jogerős ítélete indokolásában számolt be. Azt állapította meg, hogy az alperesi érdekelt eleget tett az alapítéletben foglaltaknak, azaz a jogszabályok által előírt mértékben a környezeti hatásokra is kiterjedően feltárta, hogy miért a tervezett beruházást választja a többi alternatívával szemben.

A Kúria kiemelte, hogy a környezetvédelmi engedély kiadásának előfeltétele a környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása, amelynek alapja a kérelmező környezethasználó által a jogszabályban meghatározott tartalommal, az egyes részszakterületeken szakértői jogosultsággal rendelkező szakértőkkel elkészíttetett környezeti hatástanulmány. Azokban a kérdésekben, amelyekben az új eljárásra kötelező ítélet nem adott iránymutatást, a megismételt eljárásra nézve nem tett konkrét, ítélt dolognak minősülő megállapítást, a hatóság döntési szabadsága sem a ténybeli, sem a jogi értékelés tekintetében nincs kötve a megismételt eljárásban.