Az adós felszámolási eljárásában – nyilvántartásba vett hitelezői igények engedményezését követően – hitelezői választmány alakult, részben az engedményesek részvételével. A felszámoló a hitelezői választmány elismerését megtagadta, elsősorban azért, mert az engedményezési szerződések nem vonatkoztak a hitelezők által befizetett nyilvántartásba vételi díjra, és emiatt a hitelezők száma alapján a hitelezői választmány nem felelt meg a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 5/A.§ (4) bekezdésben foglalt feltételeknek.
A hitelezői választmány elnöke nyújtott be kérelmet a felszámoló felmentésére vonatkozóan a felszámoló súlyos és ismétlődő jogszabálysértései miatt.
A felszámoló kérte a felmentés iránti kérelem elutasítását.
Az elsőfokú bíróság a felszámolót a tisztségéből felmentette és új felszámolót jelölt ki. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.
A felmentett felszámoló felülvizsgálati kérelme alapján eljárt Kúria a jogerős végzést hatályában fenntartotta. Rámutatott, hogy a felszámolás kezdő időpontját követően a felszámoló által nyilvántartásba vett több hitelezői igény megszerzésével az azt megszerző hitelező annyi hitelezőnek minősül, ahány nyilvántartásba vett követelést megszerzett. A Cstv. 5/A.§ (4) bekezdése szerint ugyanis a választmány alakításának a feltétele, hogy azt legalább a Cstv. 28.§ (2) bekezdés f) pontja szerint bejelentkezett hitelezők egyharmada hozza létre. Ha tehát a hitelezőként történő nyilvántartásba vételre sor került, a már nyilvántartásba vett hitelező jogutódja jogosult a hitelezői választmány létrehozásában részt venni. Ha több követelést szerzett meg, akkor több jogelőd nevében jár el. Nincs jelentősége ezért annak, hogy maga, vagy a vele szoros kapcsolatban álló más szervezetek válnak jogutódaivá a bejelentett hitelezői igényeknek.
A szavazatok számlálásakor a Cstv. 5/A.§ (4) bekezdésében foglaltak alapján azt kell figyelembe venni, hogy a felszámoló eredetileg hány hitelezőt vett nyilvántartásba. Amennyiben az eredetileg nyilvántartásba vett hitelezők számának alapul vételével számított hitelezők hozzák létre a hitelezői választmányt, s ők rendelkeznek az egyezségkötésre jogosult hitelezői követelések legalább egyharmadával, a hitelezői választmányt szabályszerűen megalakítottnak kell tekinteni.
A választmány megalakításakor azonban ügyelni kell arra, hogy a választmányban legalább 3 hitelező részt vegyen, mert a törvénynek a tagság számára vonatkozó rendelkezése miatt nem alkalmazható a jogutódlással kapcsolatban kifejtett okfejtés.
Budapest, 2014. október 9.
A Kúria Sajtótitkársága