A Kulturális Örökség Napjai programsorozatához csatlakozva szeptember 21-én és 22-én a Kúria is kitárta kapuit a nagyközönség előtt: az épület múltjára, művészi igényű kivitelezésére és a 2023-2024-ben állandó bíróságként történt újra alapításának 300. évfordulóját ünneplő legfőbb bírói fórumon folyó munkára ez alkalommal is közel négyszázan voltak kíváncsiak.
Az érdeklődők naponta négy épületvezetésen és két-két bírósági perszimulációs játékon vehettek részt előzetes regisztráció alapján.
Vezetett sétáinkon bemutattuk Justitia monumentális, 12 tonnás szobrát, amely már csak idén látható az épületben, mert hamarosan elköltözik: visszakapja méltóságteljes trónját és elfoglalhatja eredeti helyét a felújítás alatt álló Kossuth téri Igazságügyi Palotában. Vendégeink megcsodálhatták a késői eklektikus stílusban készült építmény művészi részleteit, amelyek az antik formavilágot, az ókori jelképrendszert felidézve jelenítik meg a jogrendszer és az igazságszolgáltatás történelmi korokon átívelő szerepét.
A nemzetközi találkozók, protokolláris események helyszínéül szolgáló Mailáth teremben néhány csoportnak személyesen a Kúria elnöke, dr. Varga Zs. András beszélt a magyar bírósági rendszerről és a tevékenységét tekintve több, mint 800 éves intézményben, a kontinentális Európa legrégebben alapított bíróságán folyó munkáról.
A Díszteremben látogatóink az elmúlt két évszázad legérdekesebb kúriai ítéleteiről tudósító újságcikkeket olvashattak, valamint egy mini kiállítás kereteiben megismerkedhettek a magyar jogrendszer és alkotmányosság visszaállításában és bíróságok újjászervezésében kiemelt szerepet játszó, az 1883-ban sajnálatos módon rablógyilkosság áldozatául esett gróf Mailáth György országbíró, a Magyar Királyi Kúria első elnöke életével, illetve a halálának körülményeit feltáró nyomozás részleteivel.
A háznézést játékos kvízzel zártuk és a séta végén vendégeink megkóstolhatták az intézmény nevét viselő Kúria szeletet is.
A perszimulációs játékok során a bírósági perek atmoszféráját idéztük meg. Látogatóink a Kúria speciálisan erre a napra alakult, a valóságban nem létező „Perszimulációs Tanácsának” munkáját követhették figyelemmel egy-egy büntető per tárgyalása során és tehették fel kérdéseiket az ítélkezési tevékenységgel kapcsolatban.
Örömmel tapasztaltuk, hogy programjaink idén is nagy népszerűségnek örvendtek és többszáz honfitársunknak mutathattuk meg nemzeti örökségünk részeként a Kúria épületét.
Ezúton is köszönjük idei látogatóink részvételét és bízunk benne, jövőre még többekkel találkozhatunk!
A bíróságokon folyó munka iránt érdeklődők figyelmét addig is felhívjuk arra, hogy a nyílt tárgyalások bárki számára szabadon látogathatók, a részvételi szándék előzetes jelzése után. (A tárgyalások rendjéről és a regisztráció módjáról honlapunkon tudnak informálódni.)
Budapest, 2024. szeptember 27.
A Kúria Kommunikációs Osztálya