Évadnyitó Teljes Ülés és nemzetközi konferencia a Kúrián

Dátum

2024. szeptember 19-én bírósági évadnyitó Teljes Ülést tartott a Kúria: számos európai országhoz hasonlóan idén a Kúria is ünnepélyes keretek közt vette számba az őszi ítélkezési időszak feladatait. Az eseményt megtisztelte jelenlétével és előadást tartott Prof. Dr. Csehi Zoltán, az Európai Unió Bíróságának magyar bírája.

Az ünnepi alkalomhoz kapcsolódóan ezen a napon rendezte meg egy hosszabb, a bírák függetlenségének intézményes garanciáit több aspektusból vizsgáló kutatását lezáró nemzetközi konferenciáját a Kúria Werbőczy István Országbírói Kutatóintézete. A Kúria e kiemelt fontosságú témakör feldolgozására 2022 áprilisában indított önálló kutatást: 2023 márciusában számoltunk be a program első, a témát összehasonlító jogtörténeti szempontból vizsgáló szakaszának eredményeiről, mai konferenciánk nemzetközi kitekintésben elemezte ugyanezt a kérdéskört.

A rendezvényt Prof. Dr. Varga Zs. András, a Kúria elnökének köszöntő szavai után dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter nyitotta meg. Vendégeink között köszönthettük az Alkotmánybíróság elnökhelyettesét és több bíráját, az ítélőtáblák és törvényszékek elnökeit, elnökhelyetteseit, az Országos Bírói Tanács elnökét és tagjait, valamint a Magyar Bírói Egyesület elnökét, az egyetemek és a tudományos élet kimagasló képviselőit.

Előadóink elismert európai jogtudósok voltak: Prof. Dr. Mathias Lukan, a Grazi Egyetem egyetemi tanára az osztrák rendszer sajátságait, Prof. Dr. Korhecz Tamás, a szerb Alkotmánybíróság tagja a szerb igazságszolgáltatás függetlensége alkotmányos garanciának modelljét, míg Prof. Dr. Tanja Karakamisheva-Jovanoska ugyanennek a macedón nézőpontjait ismertette a hallgatósággal. A legfelsőbb bíróságok szerepének változását lengyel nézőpontból elemezte Prof. Dr. Joanna Lemańska, a Lengyel Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának Felülvizsgálati Kérelmi és Közügyi Kollégiumát vezető elnöke, majd Prof. Dr. Veress Emőd, a Miskolci Egyetem egyetemi tanára beszélt a felsőbíróságok függetlenségének kérdéseiről. Ezen intézmények 21. században betöltött szerepét vizsgálta a horvát modell alapján Prof. Dr. Alan Uzelac, a Zágrábi Egyetem egyetemi tanára, a bírói tanácsok és az igazságszolgáltatás függetlenségének egyes összefüggéseit pedig dr. Székely János, az erdélyi magyar Sapientia Egyetem adjunktusa mutatta be. A konferencia utolsó előadásaként dr. Szmodis Jenő, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem habilitált egyetemi docense elemezte a bírói függetlenség néhány elméleti és kulturális aspektusát, az egyedi példákat egy átfogóbb, elméleti keretbe helyezve, a kérdéskör jogfilozófiai, történeti és tudományos hátterét felvázolva.

Böszörményiné dr. Kovács Katalin, a Kúria elnökhelyettese a konferencia tapasztalatait összegezve elmondta: előadóink átfogó és plasztikus képet adtak az egyes közép-európai országok szabályozásáról. Mindebből kitűnik, hogy számos, különböző történelmű és helyzetű ország, sokszor nagymértékben hasonló, néha egészen sajátosan helyi problémák kezelésére milyen különböző gyakorlati megoldásokat alkalmaz egy közös cél, a bírói függetlenség, és ez által a pártatlan ítélkezés biztosítása érdekében. A Kúria szempontjából kiemelt kérdés, amelyről több előadás is szólt, hogy mi lehet a legfelsőbb bíróságok feladata – jogegységi és végső fórumként betöltött szerepük mellett – a bírói függetlenség és így a pártatlan ítélkezés biztosításában. Ugyancsak lényeges kérdésként jelent meg a konferencián a bírósági igazgatás szervezésének szerepe a bírói függetlenség biztosításában, ahol a hatékonyság és függetlenség szempontjai között kell megtalálni a helyes egyensúlyt.

A konferencia összegzéseként kiemelte a bíró függetlenségének kettős jellegét: az egyrészt külső tényezőktől függ, olyanoktól mint a bíró egzisztenciális védelme – ideértve a megfelelő javadalmazást és a kiszámítható előmeneteli rendszert, az ítélkezési tevékenységre vonatkozó utasítási jog hiányát is – az igazságszolgáltatási szervezeten belülről és kívülről érkező befolyásolási kísérletektől, másrészt a bíró személyes hozzáállásától, amely a bírói összeférhetetlenségi és etikai szabályok betartását jelenti.

Bízunk abban, hogy a mai és az ehhez hasonló konferenciák, a bírói függetlenség témakörében folytatott tudományos kutatás mindkét területen a mélyebb megértés révén hozzájárul a bírói függetlenség garanciáinak elmélyítéséhez és kiterjesztéséhez.

Konferenciánk teljes anyaga megtekinthető a Kúria Média Youtube-csatornán.

Budapest, 2024. szeptember 19.

A Kúria Kommunikációs Osztálya