A „Nyitott bíróság” elnevezésű program keretében a bírósági szervezet kapcsolattartói tanácskoztak 2016. február 25-én a MIA-n.
A Kúria 2012-ben, a „Nyitott bíróság” program elindításakor az elsők között csatlakozott a kezdeményezéshez, olyannyira, hogy a program első előadását "Hogyan válhatunk jogtudatos állampolgárrá?" címmel a Kúria elnöke, dr. Darák Péter tartotta a Lauder Javne gimnáziumban.
2016-ban a Kúria a „Nyitott bíróság” programon belül a Kúria által készített „Kúriai Esetek” -kerekasztal beszélgetés képi összefoglalót levetíti diákköri program keretében a jogi karok hallgatóinak, így mutatva be a jog gyakorlati alkalmazását. A képi összefoglaló elkészítésében részt vett szakemberek megvitatják a hallgatókkal a már elbírált ügyeket. A 2016-os év elejére már két adás készült. Az eddig feldolgozott témák a „Kitagadás és megbocsátás”, a „veszélyes vörös iszap”, a „Cosma gyilkosság”, a „West Balkán tragédia” voltak. Minden rész két olyan, a Kúria által elbírált ügyet dolgoz fel, melyek nagy közérdeklődésre tartottak számot, vagy a társadalom jelentős részét érintették. Eddig olyan jeles szaktekintélyek segítették ennek a kezdeményezésnek a létrejöttét, mint: Dr. Solt Pál a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, Dr. Szeibert Orsolya habilitált egyetemi docens (ELTE), Dr. Zacher Gábor főorvos, Dr. Czine Ágnes alkotmánybíró, Dr. Varga Zoltán kúriai bíró, Lőrinczy György kulturális menedzser.
Ezen kívül a Kúria belvárosi tematikus séták szerevezését tervezi: a Néprajzi Múzeum, azaz a volt Igazságügyi Palota és a Kúria épületéhez elvinnék a diákokat miközben történeteket hallgatnának az épületekről és az ott anno és ma folyó munkáról. A Kúria a 2016-os évben a „Nyitott bíróság” programon belül az egyetemek felé kíván nyitni, de természetesen a fiatalkorúak, az általános iskolások, gimnazisták körében is folyamatos a program népszerűsítése.
A hagyományokhoz híven tavasszal, a Nyílt Nap keretében a Kúria újra fogadja a nagyközönséget és a legfőbb bírói fórum iránt érdeklődő iskolai osztályokat is.
A napokban tartott konferencia résztvevői kiemelték a 2012-ben az Országos Bírósági Hivatal által elindított kezdeményezés céljai között a jogtudatosság erősítését, a bizalom elmélyítését, az igazságszolgáltatás minél tágabb bemutatását a fiatalok számára.
A tanácskozáson egyértelművé vált, hogy a programok köre folyamatosan tágul. A tanácskozás résztvevői ötletbörzét tartottak arról, hogy a 2016-os évben hogyan lehet a célcsoportok minél szélesebb körét bevonni a programba, megismertetni velük az alapvető normákat, igazságszolgáltatás felépítését, jogaikat és kötelezettségeiket.
A tanácskozáson elhangzott, hogy 2015-ben a statisztikák szerint a Pécsi Törvényszék áll az első helyen, a második helyen a Fővárosi Törvényszék szerepel a Nyitott bíróság program által elért fiatalok számát tekintve.
Dr. Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke a tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte, hogy 2016-ban az OBH az ügyfélkapcsolatokra helyezi a hangsúlyt és az egyetemek felé kíván jobban nyitni. Dr. Havasi Kornélia, az OBH Kommunikációs és Nemzetközi Kapcsolatok Főosztályának vezetője beszámolt a 2015-ös „Nyitott bíróság” program eredményeiről. Dr. Andódi László, a Szekszárdi Törvényszék bírája az általuk kialakított komplex informatikai kommunikációs rendszert mutatta be, mely segítségével tartják a kapcsolatot a Nyitott bíróság programba becsatlakozó iskolákkal. Elmondta, hogy ez az elektronikus kapcsolattartás felgyorsítja és megkönnyíti a közös együttműködést, maga az iskola választja ki egy űrlap benyújtásával, hogy milyen jogi témában szeretnének előadást hallgatni. Balog Eszter, a Zalaegerszegi Törvényszék sajtótitkára arról számolt be, hogy a társhatóságokkal (rendőrség, ügyészség, kulturális intézmények) együttműködve pályaválasztási napokon, jogi karokon, javítóintézetekben tartanak előadásokat. Dr. Hámos Edit, a Székesfehérvári Törvényszék bírája elmondta, hogy tanulságos irodalmi műveken keresztül, példák alapján mutatják be a diákoknak a bűnügyi eseteket, emellett mese- és biblioterápiát alkalmaznak a bűnmegelőzés támogatása érdekében. Dr. Csillám Katalin, a Miskolci Törvényszék elnöke elmondta, hogy ők a megváltozott munkaképességűek bevonására helyezték a hangsúlyt, perszimulációkat tartanak. A Kecskeméti Törvényszék kollégiumvezetője, Dr. Sárközy Szabolcs a Katona József Színház színészeivel együttműködve a törvényszéken perszimulációkat rendeztek a hallgatóknak. Dr. Harangozó Attila, a Szegedi Ítélőtábla elnöke elmondta, hogy a programon belül a szülői munkaközösségeket igyekeznek segíteni jogi tanácsadással. Dr. Kenese Attila, a Gödöllői Járásbíróság elnöke arról tartott előadást, hogy a programon belül külső helyszíneket is felhasználnak, például iskolák által szervezett pályaválasztási napokon vesznek részt. Dr. Nyiri Beáta, az Egri Törvényszék elnöke az általuk alkalmazott perszimulációkról mutatott képeket és ismertette ennek gyakorlati megvalósulását. A tanácskozás végén Dr. Tolnai Katalin, az OBH Bírósági Főosztály tisztviselője a bírósági közvetítés népszerűsítésének lehetőségeiről beszélt.
Budapest, 2016. március 4.
A Kúria Sajtótitkársága