Kúria webhelyen lett közzétéve (https://kuria-birosag.hu)

Címlap > BKv16. (BK 36.)

BKv16. (BK 36.)

A másodfokú bíróság - feltéve, hogy a tényállás kiegészítésére, illetve helyesbítésére nem került sor - tartózkodik az elsőfokú bíróság ítéletében a törvényi büntetési keretek között kiszabott büntetés jelentéktelen megváltoztatásától.
Annak eldöntésénél, hogy mi tekintendő a büntetés jelentéktelen megváltoztatásának az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetésből kell kiindulni.

 

1. A Be. 372. §-ának (1) bekezdése szerint a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és a törvénynek megfelelő határozatot hoz, ha az elsőfokú bíróság jogszabályt helytelenül alkalmazott.

A 2002. évi I. törvénnyel módosított eljárásjogi törvény a korábban kialakult ítélkezési gyakorlatot kodifikálva leszögezi: ha a tényállás kiegészítésére, illetve helyesbítésére nem kerül sor, az elsőfokú bíróság ítéletében a törvényi büntetési tételkeretek között kiszabott büntetés kisebb megváltoztatásának nincs helye (Be. 371. §-a (2) bekezdése).

A büntetés enyhítésére vagy súlyosítására a büntetés kiszabására vonatkozó anyagi büntetőjogi szabályok sérelme esetén kerülhet sor.

Nem tekinthető az anyagi büntetőjogi szabályok megszegésével kiszabott büntetésnek az, amelyet a másodfokú bíróság csupán a kelleténél némileg enyhébbnek vagy csekélyebb mértékben szigorúbbnak talál, és amelynek csak viszonylag jelentéktelen súlyosítása vagy enyhítése lenne indokolt. A büntetés kiszabásának alapvető elveivel nem egyeztethető össze az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetés viszonylag jelentéktelen megváltoztatása a másodfokú bíróság részéről.

2. Annál a kérdésnél, hogy mi tekinthető a büntetés jelentéktelen megváltoztatásának, az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetés mértékéből kell kiindulni, és ahhoz kell viszonyítani.

Néhány hónapos tartamú szabadságvesztés esetén akár egy-két hónapos változtatás sem jelentéktelen, viszont magas törvényi büntetési tétel keretei között kiszabott több évi szabadságvesztés egy évi időtartamú megváltoztatása sem mutatkozhat helyesnek.

A jelentéktelen változtatást kellően megindokolni sem lehet, s az ilyen rendelkezést már ez okból is tévesnek kell tekinteni.

Természetesen, ha az elsőfokú bíróság a büntetést a törvényi büntetési keretek túllépésével vagy egyéb törvénysértéssel szabta ki; hasonlóképpen, ha a tényállást a másodfokú bíróság a Be. 352. §-a (1) bekezdése a) pontjának alkalmazásával kiegészítette, illetve helyesbítette: indokolt és törvényes lehet a büntetés mértékének nem jelentős megváltoztatása is.